Popri renovácií historických vozidiel sme sa rozhodli, že do našej zbierky pridáme pár nádherných zberateľských kúskov, ktoré by nemali chýbať v žiadnej chlapskej garáži.


  • Výrobca: Tonhaizer & Co Wien

  • Rok výroby: 1964

  • Farba: sivá

  • Typ paliva: benzín

  • Funkčnosť: plne funkčný

  • Stav renovácie: čiastočná renovácia (vlastny dizajn)


Tankovací stojan "GULF" (vlastný návrh)

Príbeh:

Tento čerpací stojan sa nám podaril kúpiť v Českej republike. Jedná sa o druhý kus v našej zbierke. Zaujal nás hlavne starým ručičkovým ciferníkom a prednými otváracími dvierkami. Po dohodnutí predajnej ceny sme si ho teda išli aj vyzdvihnúť. Cena bola celkom priaznivá, ale bohužiaľ niektoré časti chýbali (pôvodná pištoľ a bočné hliníkové doplnky). Predné sklo už bolo nahradené s plexisklom a celý bol namaľovaný na sivú farbu. Plán bol taký, že ho dáme do pôvodného stavu, ale bohužiaľ nikde sme nenašli žiadne informácie ako by mal vyzerať. Našli sme viac totožných stojanov na internete, ale každý už bol svojím majiteľom upravovaný vlastným štýlom 🙂 

Renovácia:

Nakoniec sme sa rozhodli, že mu dáme tiež vlastný štýl a rozhodli sme sa pre dizajn značky Gulf. Táto kombinácia farieb je jedna najkrajšia v motorizme (podľa nás). Nápad sme dostali z malého kovového modelu Ford GT40, ktorý máme v kancelárii vystavený. Použili sme teda návrh, ako je na autíčku – súťažiace číslo 6. typickú oranžovú čiaru, nápis Winner 68 a 69, atď.. Na nápisy sme použili nálepky, ako boli na týchto pretekárskych vozidlách. Nálepky sme poctivo zalakovali. Vo vnútornej časti tankovacieho stojanu sme našli krátku kovovú páku s drevenou guľatou koncovkou (slůžila na čerpanie pohonnej hmoty), ktorú sme umiestnili na vonkajšiu časť stojanu, aby imitovala riadiacu páku prevodovky.  Plechové časti sme museli poctivo vyklepať, nakoľko boli dosť pokrivené. Vrchnú sklenenú nádobku sa podarilo úplne vyčistiť od usadenín pohonnej hmoty, ktorá cez ňu počas tých rokoch pretekala. Keďže bočné hliníkové časti nám chýbali, tak sme si ich nakreslili a dali vyrezať vodným lúčom. Hrany sme zabrúsili a vyleštili, aby mali ten správny vzhľad. Tankovacej pištoli sme vrátili jej pôvodný lesk a doplnili strunou.

V galérií si môžete pozrieť pôvodný a nakoniec aj nami zrenovovaný stav.