Ford Mustang je športový automobil, ktorý od roku 1965 vyrába americká automobilka Ford Motor Company.

  • Model: Mustang Fastback

  • Rok výroby: 1969

  • Výrobca: Ford

  • Farba: červená

  • Motor: V8

  • Obsah/výkon: 5,8cm³/215 kW

  • Prevodovka: manual, 5 stupne 

  • Kolesá: hliníkové

  • Interiér: čierný, koža, koženka

  • Počet miest na sedenie: 2+2

Ford Mustang Fastback 1969

Stav: Prebiehajúci projekt kompletná renovácia

Popis

Ford Mustang vytvoril triedu zvanú Pony car, ktorá sa vyznačuje automobilmi s dlhou kapotou a krátkym zadným vekom kufra. Jeho konkurentmi sú Chevrolet Camaro, Pontiac Firebird, AMC Javelin, rovnako ako Chryslerom upravený Plymouth Barracuda a prvá generácia Dodge Challenger. Ford Mustang tiež inšpiroval viacero automobilov ako napríklad Toyota Celica či Ford Capri.

Prvý prototyp bol vyrobený v USA, bol to dvojsedadlový roadster s vidlicovým štvorvalcovým motorom. Neskôr bol v divízii Ford Lincoln a Mercury prestavaný na štvorsedadlový, kvôli skúsenostiam s predajnosťou dvojsedadlovej verzie Fordu Thunderbird a mala to byt varianta k európskym športovým autám, ako bol Jaguar E-type alebo ku konkurenčnej Corvette. Kvôli zníženiu nákladov na vývoj používal Mustang veľa dielov z Fordu Fairlane a Falcon. Veľkosťou sa veľmi podobal Falconu. Mustang bol rovnako dlhy, mal o trochu kratší rázvor, bol užší, ale rozchod kolies bol rovnaký, vážil skoro tak isto. Vozidlo bolo predstavene v apríli 1964. Na začiatku roka 1965 bol upravený a tak sú prvé modely označovane ako model 1965. Model Fastback 1965 mal obsah 4,7l alebo 289 CUI.

Po modeli 1965 vznikol model 1967, kde Ford začal používať oveľa viacej techniky už z existujúcich modelov ako pre zníženie výrobných nákladov tak aj nákladov na školenie servisného personálu. Tým bolo dosiahnuté výrazne zníženie ceny samotného vozidla, ako aj náhradných dielov modelov 1968, 1969 a modelu 1971. V roku 1969 a 1970 sa vyrábali aj špeciálne modely Mach 1, Boss 302 a Boss 429. V tomto roku bola tiež naposledy dostupná verzia GT. Oba typy Boss boli homologizovaný aj pre závodne účely.

 

zdroj: Wikipédia

 

Ford Mustang sa stal legendou americkej kinematografie. Objavil sa vo viacerých filmových trhákoch, ako napríklad:

      -Diamanty sú večné (Diamonds Are Forever) v hlavnej úlohu Sean Connery /1971 Ford Mustang Mach 1 

      -Ja, Legenda (I Am Legend) v hlavnej úlohe Will Smith /2007 Shelby GT500 

      -60 sekúnd (Gone in Sixty Seconds) v hlavnej úlohe Nicolas Cage / 1967 Mustang Shelby GT 500

      -John Wick v hlavnej úlohe Keanu Reeves / 1969 Ford Mustang Fastback

      -Bullitt v hlavnej úlohe Steve McQeen / 1968 Ford Mustang GT Fastback

 

Pôvodne sa očakávalo, že za prvý rok sa vyrobí 100 000 Mustangov, ale pravdou je, že za 2 roky celkový počet presiahol milión predaných kusov.

Krátky príbeh

V čase, keď sme si našli tohto fešáka na internete (2020), celý svet bohužiaľ obmedzoval Covid-19. Osobná obhliadka vozidla bola úplne znemožnená, nakoľko letecké spoločnosti mali pozastavené lety do USA.

Našťastie máme spoľahlivého partnera Petra za veľkou mlákou, ktorý nám s radosťou vždy pomôže. Telefonicky si dohodol stretnutie s predávajúcim. Vozidlo bolo na predaj  v meste Luisville v štáte Kentucky. Predával ho starší pán, ktorý sa priznal, že už nemá dosť síl na to, aby ho zrenovoval. „V telefóne znel veľmi prijemne a keď som prišiel k nemu, tak som skoro odpadol“-povedal Peťo. Pán mal 6 garáži a v každej rozrobené jedno auto. Bol to pekný pohlaď. Mustang už stál pred jednou z nich. Vysvetlil, že ho kúpil ako projekt. Chcel mu dať silnejší motor, ale už rok sa ho nedotkol. Auto vraj kúpil od pána, ktorý ho zdedil po svojom otcovi. 

Asi po piatich týždňoch „divoký kôň k nám docválal“. Pri vykladaní sa z neho sypala Americká hrdza cez dieru v podlahe prekrytou plechovou tabuľou s nápisom -No parking any time, ktorú sme aj neskôr použili pri nafotení vozidla.

Naplánovaná renovácia by mala zahŕňať premenu na ikonické auto z filmu John Wick, na ktorú sa už veľmi tešíme.

Ako to celé bude prebiehať, môžete sledovať neskôr v GALERII RENOVÁCIE.

 

Video z fotografovania. Automobil je pred renováciou.