Porsche 914 alebo VW-Porsche 914 je športový automobil so stredným motorom, ktorý navrhli, vyrobili a predali na základe spolupráce spoločnosti Volkswagen a Porsche v rokoch 1969 až 1976.

  • Model: Targa 914 Karmann

  • Rok výroby: 1974

  • Výrobca: Západné Nemecko  Osnabruck  (VW-Porsche)

  • Farba: červená

  • Motor: boxer, 4 valce

  • Obsah/výkon: 1,679cm³/59 kW

  • Prevodovka: manuál, 5 stupňov 

  • Kolesá: diskové

  • Interiér: čierny, koženka, látka

  • Počet miest na sedenie: 2

Porsche 914/4 1974 Targa

Stav: Ukončený projekt– Kompletná renovácia

Popis 

V ponuke bol iba ako dvojmiestny roadster s targovým vrchom, poháňaný buď plochým 4-valcom, alebo plochým 6 valcovým motorom.

Na konci 60. rokov potrebovali Volkswagen aj Porsche nové modely. Spoločnosť Porsche hľadala náhradu za svoju základnú verziu 912 a spoločnosť Volkswagen chcela nové športové kupé s najvyššou ponukou, ktoré by nahradilo kupé Volkswagen Type 34 Karmann Ghia. V tom čase väčšinu vývojových prác Volkswagenu riešilo Porsche ako súčasť dohody, ktorá sa datovala od založenia spoločnosti Porsche. Na splnenie zmluvy potrebovala spoločnosť Volkswagen zazmluvniť posledný projekt spoločnosti Porsche a rozhodla sa uskutočniť tento projekt. Ferdinand Piëch, ktorý mal v spoločnosti Porsche na starosti výskum a vývoj, bol poverený vedením projektu 914.

V rokoch 1966 a 1967 začala nemecká spoločnosť Gugelot Design GmbH predvádzať navrhovaný dizajn športového kupé vyrobeného pomocou technológie vyvinutej v spolupráci so spoločnosťou Bayer niekoľkým významným výrobcom automobilov, vrátane spoločností Volkswagen a Porsche. Niektoré zdroje naznačujú, že pôvodom dizajnu modelu 914 bol návrh Gugelota. Dôvodom je to, že vonkajší dizajn by dokázal potešiť Volkswagen aj Porsche bez toho, aby vyzeral príliš podobne ako niektorý z existujúcich produktov partnerov. Neskoršie zdroje túto myšlienku odmietli. Aj keď uznávajú, že Porsche si bol vedomý dizajnu Gugelot, tvrdia, že dizajn 914 bol vyrobený interne v spoločnosti Porsche a je predovšetkým dielom inžiniera karosérie Heinricha Klieho.

Zdroj: Wikipedia

Viete o tom, že Porsche 914 bol navrhnutý a vyrobený v spolupráci Volkswagen a Porsche?

Krátky príbeh

Ďalší zaujímavý kúsok na renováciu bol nájdený v USA vo Wisconsine cez inzerciu.  Po obhliadnutí vozidla a dohodnutí ceny sme sa rozhodli si ho zaobstarať, pretože záujem o tieto vozidlá z roku na rok stúpa a nemať ho v zbierke by bola škoda. Vozidlo už bolo čiastočne opravované bývalým majiteľom a jeho bratom, čo ale bolo na škodu. Čakala nás teda oprava už „opravovaných“ častí.

Ako to celé prebiehalo a nakoniec dopadlo, môžete sledovať v galérií fotiek. Fotky boli pridávané priebežne.